Комунальне некомерційне підприємство «Бериславський центр первинної медико-санітарної допомоги» Бериславської міської ради

7 квітня – Всесвітній День Здоровя!

 

Що таке здоров’я і як його зберегтипитання дуже актуальне.

Сучасна мода – здоров’я. Бути здоровим – модно, красиво, стильно. Сучасна модель краси – здорова людина, яка обирає здоровий спосіб життя.

 

Під час всіляких урочистостей або святкувань, у першу чергу, ми бажаємо близьким людям здоров’я, потім вже любові, достатку, успіхів… Але інколи, навіть, люди не зовсім розуміють, чого саме бажають здоров’я, роблячи це спонтанно, віддаючи данину традиції. А, не знаючи, що таке здоров’я, неможливо його і зберегти.

Поняття здоров'я та чинники, що його визначають

Здоров'я людини - це процес збереження і розвитку його психічних і фізіологічних якостей, оптимальної працездатності та соціальної активності при максимальній тривалості життя.

У 1985 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) дала таке визначення здоров'я: "Здоров'я - це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів".

На думку академіка Ю.П. Лісіцина, "здоров'я людини не може зводитися лише до констатації відсутності хвороб, нездужання, дискомфорту, воно - стан, що дозволяє людині вести необмежений у своїй свободі життя, повноцінно виконувати властиві людині функції, перш за все трудові, вести здоровий спосіб життя, відчувати душевне, фізичне і соціальне благополуччя ".

Яка функція здоров'я?

Перш за все воно забезпечує хорошу адаптацію людини до змін навколишнього середовища, підтримуючи оптимальний рівень життєдіяльності людини в кожен конкретний період онтогенезу шляхом саморегуляції і тим самим, сприяє самореалізації та розвитку особистості. А адаптація і саморегуляція, в свою чергу, підтримують гомеостаз. Здоров'я - це не однорідне поняття, воно включає в себе 6 компонентів: фізичний, психоемоційний, інтелектуальний, соціальний, особистісний і духовний.

Під фізичним компонентом розуміється стан всіх органів і систем організму, рівень його резервних можливостей і наявність (відсутність) фізичних дефектів, хронічних захворювань і генетичних хвороб.

Під психоемоційним компонентом розуміється стан психіки людини, наявність або відсутність нервово-психічних відхилень, а також вміння людини висловлювати і контролювати свої емоції.

Інтелектуальний компонент відповідає за здатність засвоювати і ефективно використовувати потрібну інформацію.

Соціальний компонент характеризує ставлення людини як суб'єкта чоловічої або жіночої статі з соціумом (спосіб спілкування з людьми).

Особистісний компонент має на увазі усвідомлення себе як особистості, способи самореалізації.

Духовний компонент відповідає за формування основних життєвих цілей, мотивів і системи цінностей людини, забезпечуючи таким чином цілісність особистості, її розвиток, її життя в суспільстві, будучи найголовнішим серед інших аспектів.

У 1987 році С.Г. Саливон запропонував виділити чотири категорії людей: 1) практично здорові; 2) мають фактори ризику; 3) знаходяться в стані передхвороби (третьому стані); 4) хворі.

За даними відомих вітчизняних вчених Ю.П. Лисицина, Ю.М. Комарова і численних зарубіжних авторів, спосіб життя формує здоров'я і займає приблизно 50-55% питомої всіх факторів, що обумовлюють здоров'я населення.

До інших чинників, що безпосередньо впливають на здоров'я, відносяться:

екологія (вплив зовнішнього середовища) - 20-25%;

спадковість - 20%;

охорону здоров'я - 10%.

Існують і інші різні моделі, де скрупульозно показано негативний вплив тих чи інших факторів на здоров'я людини.

На тривалість життя явно впливають 2 фактори: спадковість і навколишнє середовище. Щоб самому прожити довго, не обов'язково народитися в сім довгожителів, але все ж це непогано. Люди, чиї предки відрізнялися довголіттям, в кожному даному віці мають більш низькі показники смертності. Спадковістю обумовлено близько 2000 хвороб і дефектів, в тому числі деякі форми сліпоти і глухоти, розумової відсталості, гемофілії та порушення обміну речовин.

Що стосується другого фактора - навколишнього середовища, то ми можемо певною мірою контролювати. Ми можемо спробувати змінювати наше оточення так, щоб досліджені нами ознаки розвивалися в більш сприятливій обстановці.

 

Здоровий спосіб життя

До факторів здоров'я відноситься: відсутність шкідливих звичок, раціональне харчування, адекватне фізичне навантаження, здоровий психологічний клімат на роботі та в сім'ї, уважне ставлення до свого здоров'я, відсутність шкідливих факторів виробництва, хороші матеріально побутові умови, осілий спосіб життя, хороша екологія, сприятливі кліматичні і природні умови, здорова спадковість, відсутність віково-статевих особливостей, що сприяють розвитку захворювань, високий рівень медичної допомоги.

Фактори ризику: шкідливі умови праці і навчання, погані матеріально-побутові умови, міграційні процеси, несприятливі кліматичні та природні умови, забруднення навколишнього середовища, відсутність потреби в здоровому способі життя, нездоровий спосіб життя (шкідливі звички, гіподинамія, нераціональне харчування).

У сучасних умовах життя фізична праця все частіше заміщається діяльністю, яка характеризується великими розумовими та емоційними навантаженнями при незначній м'язовій. Поряд з нервово психічним перенапруженням формується синдром гіпокінезії (від грецького hypo - зменшення, kinesis - рух). Синдром включає в себе непропорційний розвиток, надлишкову масу тіла, порушення обміну речовин, психоемоційні розлади. Збільшується ризик розвитку захворювань серцево-судинної системи.

Одним з важливих шляхів усунення чинників ризику є впровадження фізичної культури в повсякденне життя людини. Однак заняття фізичною культурою мінімальну користь приносять при створенні комплексної системи тренувань з урахуванням вікових і статевих особливостей, індивідуального здоров'я, екологічних факторів і т.д. У протилежному випадку ефективність спортивних тренувань може бути різко знижена, і замість користі вони можуть принести шкоду.

 

 

Лікарі

Головний лікар
Заступник головного лікаря з мед.облуговування населення
Лікар ЗПСМ
Лікар ЗПСМ
Лікар терапевт
Лікар ЗПСМ
Лікар терапевт
Лікар ЗПСМ
Лікар педіатр
Лікар педіатр
Лікар педіатр
Лікар ЗПСМ
© 2017 Бериславський районний центр первинної медико-санітарної допомоги

Please publish modules in offcanvas position.