Грип при вагітності
Грип - це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Потрапивши в організм, вірус грипу негативно діє на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, після чого з кровотоком швидко поширюється по організму.
Відрізняється від звичайної застуди більш важким перебігом, більшою тривалістю важкого стану і великою ймовірністю ускладнень: хвороб нирок, серця, органів слуху, і так далі.
Ознаки грипу, які відрізняють його від звичайної застуди:
- гострий початок захворювання: різко піднімається температура, настає слабкість, біль у м'язах;
- можлива різка біль в шлунку при шлункової формі грипу;
- блідість, синюшність, запаморочення.
Точно діагностувати грип можна за наявності антигрипозних антитіл в крові. На жаль, для цього необхідно здати аналіз, так як початок захворювання зазвичай відбувається важко, і найчастіше хворий воліє дочекатися поліпшення самопочуття.
Під час вагітності сама хвороба і її наслідки загрожують не тільки жінці, але і плоду. Крім того, вагітним жінкам протипоказаний ряд популярних лікарських препаратів, також через можливі наслідків для дитини. Тому при перших ознаках захворювання майбутньої матері потрібно звернутися до лікаря.
Грип при вагітності 1 триместр
Це найнебезпечніший період для вагітної жінки. В цей час йде формування внутрішніх органів дитини. Будь-який збій в організмі може спровокувати патологію розвитку. Грип в першому триместрі може викликати переривання вагітності. Тому майбутній матері рекомендується надзвичайно серйозно поставитися до свого стану і ні в якому разі не намагатися перенести хворобу «на ногах».
Грип при вагітності 2 триместр
У другому триместрі ризик переривання вагітності знижується. Якщо організм жінки має достатній імунітет, захворювання пройде без наслідків. Але більш низький ризик не зменшує необхідність консультації фахівця і дотримання режиму.
Грип при вагітності 3 триместр
У третьому триместрі грип не такий небезпечний. Він може спровокувати ускладнення в організмі матері, викликати погане самопочуття, збій режиму дня. Але для організму дитини в цей період він майже не загрожує. Якщо не використовувати протипоказані медикаменти, дотримуватися постільного режиму при температурі, не перевтомлюватися і не вживати шкідливих продуктів, про здоров'я малюка можна не турбуватися.
Як лікувати грип при вагітності
Є загальні рекомендації з лікування грипу. По-перше, варто робити регулярні щеплення, особливо якщо ви плануєте вагітність. Якщо вагітність вже наступила, з щепленням доведеться почекати.
Вагітна жінка, хвора на грип, повинна знаходитися на амбулаторному або стаціонарному лікуванні, і звести до мінімуму контакти з оточуючими. Ослаблений грипом організм набагато гірше пручається від інфекцій, наприклад, стафілококу. Контакт з носієм інфекції може призвести до пагубних наслідків.
З тієї ж причини рекомендується дотримуватися постільного режиму. Рясне тепле пиття потрібно, щоб заповнити дефіцит вологи, яка виходить з потом при високій температурі. Можна приймати вітамін С, але не перевищуючи денної дози. Вітамін С не лікує від грипу, але допомагає поліпшити загальне самопочуття.
Не варто лікувати грип антибіотиками. По-перше, при вагітності більшість антибіотиків протипоказані. По-друге, це вірусне захворювання, відповідно, треба приймати не антибіотики, а противірусні препарати. Але тільки після консультації з лікарем: він допоможе підібрати препарати останнього покоління, які не зашкодять дитині.
Крім того, при вагітності не варто приймати ряд популярних протизастудних і протизапальних препаратів: частина з них може проникати в організм дитини, а інша частина погіршувати стан матері. Наприклад, заборонено приймати ліки Аспірин: вони погіршують згортання крові і її здатність переносити кисень, що для плода критично важливо.
Крім прописаних лікарем противірусних препаратів, рекомендується симптоматичне лікування дозволеними препаратами.