Комунальне некомерційне підприємство «Бериславський центр первинної медико-санітарної допомоги» Бериславської міської ради

РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

 

Розуміння захворювання та фактори ризику/Стадії/Лікування/Променева терапія

 

     Рак молочної залози — онкологічне захворювання, яке часто діагностують у жінок. Злоякісна пухлина виникає в результаті мутацій в клітинах залозистої тканини. Онкологія грудей і зокрема рак молочної залози вражає жіночий організм незалежно від віку. Раніше хвороба виникала в клімактеричний період, але сьогодні онкологія молочної залози вражає жінок і більш молодого віку.

     Мамологія стверджує: щоб уникнути розвитку хвороби і вчасно почати лікування раку молочної залози, необхідно щорічно проходити профілактичний огляд у фахівців. Важливо пам’ятати, що злоякісні новоутворення грудей не є вироком і піддаються лікуванню за умови ранньої діагностики.

     Після огляду лікар-мамолог призначає лабораторні аналізи. Ця процедура важлива, адже в багатьох випадках новоутворення можуть бути доброякісними.

 

Серед доброякісних новоутворень мамологія визначає:

 • Мастопатію. Захворювання, в ході якого альвеоли грудей розростаються через порушення гормонального фону.
 • Мастит. Запалення грудей, викликане інфекціями або травмами. Часто виникає у жінок після перших пологів.
 • Фіброаденома. Характеризується новоутворенням в залозистих тканинах.

ФАКТОРИ РИЗИКУ

     Рак молочної залози розвивається в жіночому організмі через безліч факторів:

 • Спадкова схильність. Високий ризик захворіти у дівчат, чия мати, бабуся або інші близькі родичі жіночої статі перенесли онкологію грудей.
 • Гормональна терапія. За умови тривалого прийому гормональних медикаментів у жінки підвищується ризик розвитку раку грудей. Особливе місце займає прийом оральних контрацептивів.
 • Жінки, які досягли 40 років.
 • Високий рівень естрогену в крові.
 • Пізня перша вагітність.
 • Рання поява менструації.
 • Злоякісні новоутворення в інших локалізаціях.
 • Пасивний спосіб життя.

Інші фактори:

 • Злоякісне новоутворення молочної залози може розвинутися через погану екологію. Такий вплив називають екзогенним.
 • Мамологія довела, що вплив хімічних речовин сприяє надмірній появі гормону естрогену в організмі. Тому проживання в місцях з підвищеним рівнем радіації в атмосфері також може стати фактором ризику розвитку онкології і раку молочної залози зокрема.
 • Рак може розвиватися після отримання травм грудей. У місцях пошкодження залозистої тканини з’являються новоутворення злоякісного характеру.

ВИДИ ТА СТАДІЇ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

     У сучасній мамології та онкології виділяють кілька різновидів раку молочної залози:

 • Гормонозалежний рак молочної залози
 • Тричі негативний рак грудей
 • Люмінальний рак грудей

     Гормонозалежна форма онкологічної хвороби грудей виникає внаслідок порушеного гормонального фону, і у пухлини виявлені рецептори до естрогенів та прогестерону.    Лабораторні аналізи показують розташування білкових молекул на поверхні ракової клітини. Для ефективного лікування потрібна гормонотерапія.

     Основними ознаками гормонозалежної форми раку молочної залози є поява вузликових ущільнень. Ці новоутворення не викликають больових відчуттів, визначити їх можна методом пальпації або на прийомі у лікаря-мамолога. Спостерігається значне збільшення лімфовузлів близько пахв та виділення рідини з сосків, прозорого або блідо-жовтого відтінку.

     Тричі негативний вид раку грудей є однією з найбільш агресивних форм. Це зазначає онкологія та мамологія. Хвороба агресивна завдяки невеликій чутливості до багатьох препаратів, які є ефективними та забезпечують позитивні результати при лікуванні раку молочної залози інших видів. Також після успішної боротьби з цим видом хвороби жінці слід продовжити регулярне спостереження у лікаря-онколога. Необхідність пов’язана з вірогідністю рецидива. Але завдяки сучасній медицині та своєчасному зверненню у кожної пацієнтки є можливість повністю позбутися захворювання.

     Яскраво виражених симптомів негативна форма цього виду онкології не має. Такий рак молочної залози виявляється з появою вузликових утворень в області молочних залоз, прозорої рідини з сосків і збільшених лімфовузлів в області пахв.

     Люмінальной форма онкологічного захворювання розвивається внаслідок мутації і поширення клітин люмінального типу. Люмінальний рак грудей А-типу діагностується в період менопаузи. Рецептори клітин добре сприймають клітини естрогену і прогестерону.  Люмінальний рак грудей типу В небезпечний проникненням метастаз в лімфовузли та рецидивом. Цей тип раку вражає жінок молодого віку.

СТАДІЇ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

     Цей вид онкологічних захворювань грудей в залежності від рівня ураження клітин та симптоматики ділиться на стадії.

Визначення стадій раку грудної залози:

Обсяг (розмір) пухлини: умовні позначення «Т1, Т2, Т3, Т4»

Метастази в лімфовузлах: умовні позначення «N0, N1, N2, N3»

Наявність віддалених метастаз: умовні знаки «М0, М1»

При першій стадії величина новоутворення не досягає 2 сантиметрів (Т1), метастази в лімфовузлах відсутні (N0), також немає віддалених метастаз (М0).

2 стадія раку грудної залози характеризується новоутворенням, що не перевищує 4-5 сантиметрів в діаметрі (Т2), з ураженням лімфовузлів (N1), присутніми поодинокими метастазами.

Онкологія молочної залози третьої стадії: розмір пухлини — не менше 5 сантиметрів (Т3), наявність метастаз в регіонарних лімфатичних вузлах (N2), віддалені метастази (М1).

Для четвертої стадії пухлини грудей розмір новоутворення не визначається (Т4), метастази вражають лімфовузли пахової западини (N3), присутня велика кількість віддалених метастазів.

ДІАГНОСТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

     Мамологія переконана: якісне та більш щадне лікування раку молочної залози можливо при своєчасній діагностиці. Тому важливо регулярно проходити профілактичний огляд грудей у ​​лікаря-мамолога.

     Саме обстеження і огляд у лікаря є первинним методом діагностики захворювання. Якщо виявлені причини для занепокоєння, лікар призначає процедуру мамографії.

Мамографія — дослідження стану молочних залоз, яке необхідно проходити жінкам після 40 років з профілактичною метою. Це дозволяє провести найбільш точне дослідження грудей, виявити онкологію і охарактеризувати місцезнаходження пухлини. Результати знімка вимагають ретельного аналізу фахівцем.

Якщо на мамографії виявлені зміни в молочній залозі, фахівець призначає додаткові дослідження:

 • УЗД
 • МРТ
 • дуктографія
 • лабораторні тести виділень з соска
 • біопсія
 • аналіз крові на гормони

Ультразвукове дослідження є безпечним методом діагностики і дозволяє лікарю повноцінно проаналізувати структуру тканин грудей, визначити зміни. Процедура ультразвукового дослідження проходить безболісно, ​​не шкодить здоров’ю, і це фіксується в мамології.

Дуктографія — метод дослідження, який є одним з різновидів мамографії. Основна відмінність — можливість повноцінно дослідити протоки молочних залоз за допомогою введення спеціальної речовини. Це дозволяє розглянути структуру молочних проток, визначити наявність і розташування новоутворень.

Біопсія — спосіб гістологічного дослідження грудей для забору клітин новоутворення. Саме завдяки біопсії фахівець може точно визначити характер пухлини, підвид та стадію захворювання. Під час біопсії проводиться імуногістохімічний тест, що визначає гормонозалежність пухлини. Він дозволяє підібрати правильне лікування.

 

ЛІКУВАННЯ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

     Способи лікування раку грудних залоз визначаються після діагностики. Гістологія дозволяє визначити вид, форму і подальші способи лікування.

 

 

Методи лікування раку молочної залози:

 • хірургічний
 • хіміотерапія
 • променева терапія

ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ

     Мастектомія за наявності пухлини грудей передбачає усунення новоутворення або видалення всієї молочної залози. Який спосіб застосовувати, стає зрозумілим тільки після проведення комплексу необхідних діагностичних процедур.

Ступені складності оперативного лікування:

Радикальна мастектомія — повне видалення молочної залози, лімфатичних вузлів, жирової клітковини

Радикальна резекція — часткове видалення молочної залози, лімфатичних вузлів, жирової клітковини

Видалення пухлини та незначної кількості навколишніх тканин

Окреме видалення пухлини та лімфовузлів

ХІМІОТЕРАПІЯ

     Хіміотерапія — один із способів комплексного лікування, при якому використовується прийом медичних препаратів. Цей метод лікування допомагає зупинити подальше розмноження ракових клітин. Хіміотерапію використовують як самостійно, так і в комплексі з іншими методиками. Хіміотерапевтичний курс може мати різні форми: за допомогою крапельниці або у вигляді прийому пігулок.

     Хіміотерапія призначається курсами, який може мати від 4 до семи циклів. Кількість визначає лікуючий лікар в залежності від стану жінки і протікання хвороби.

     У багатьох клінічних випадках лікар-онколог призначає курс хіміотерапії жінкам, які вже перенесли операцію з видалення злоякісних утворень в молочних залозах. Застосування цитостатичних препаратів після мастектомії сприяє зниженню ймовірності повторного виникнення ракових пухлин, не дає розвиватися і поширюватися метастазам.

ПРОМЕНЕВА ТЕРАПІЯ

     Променева терапія є частиною спеціального комплексу, спрямованого на усунення злоякісної пухлини і зниження ймовірності повторного виникнення новоутворення. Сенс процедури полягає в тому, щоб зробити променеве опромінення гамма-променями на ті ділянки, в яких була розташована пухлина грудей. Це дасть можливість повноцінно усунути злоякісні клітини, які залишилися в організмі після операції.

Радіотерапія може бути двох видів:

1.   Брахітерапія. Для цього виду процедури характерна доставка спеціальної речовини в ту область тіла, де відбулося утворення злоякісних клітин. За допомогою цього виду терапії виникає можливість надати протидію розмноженню ракових клітин.

2.   Контактна терапія. Застосовується зовнішній вплив променів.

Показанням для радіотерапії є загроза рецидиву.

Реакції організму на процедуру радіотерапії

     Радіотерапія — процедура, яка крім руйнування ракових клітин справляє негативний вплив на організм. Симптоми можуть проявитися одразу або через кілька років. Це пігментація або набряк грудей.

РЕЦИДИВИ ТА ПРОГНОЗ

     Рецидив раку — повторне виникнення пухлини після знищення первинної. Новоутворення може виникнути в тій самій молочній залозі, лімфатичних вузлах або інших органах. Згідно зі статистикою рецидив цього виду онкології може виникнути протягом періоду з 1 до 5 років після одужання.

     Імовірність повторного розвитку цього захворювання після повного комплексу лікування (хірургії, хіміо- та променевої терапії) становить близько 10 відсотків.

     Рецидив виникає внаслідок діяльності поодиноких ракових клітин, що залишилися в організмі жінки після лікування первинної пухлини. Клітини можуть розмножуватися з більш високою швидкістю, ніж при первинному захворюванні.

Існує три види рецидиву раку молочної залози:

1.   Місцевого значення. Для рецидиву цього виду характерно виникнення ракової пухлини на раніше ураженому місці.

2.   Метастази регіонарного характеру.

3.   Метастази віддаленого характеру. Цьому типу властиве виникнення пухлин в сечовому міхурі, шлунку, печінцы та інших органах.

      При виникненні рецидиву через більш агресивний тип розвитку раку онкологи призначають комплексне лікування, яке передбачає хірургічне видалення пухлини, хімічну та променеву терапію. Прогноз може скласти тільки досвідчений фахівець з визначенням виду та перебігу рецидиву.

 

Лікарі

Головний лікар
Заступник головного лікаря з мед.облуговування населення
Лікар ЗПСМ
Лікар ЗПСМ
Лікар терапевт
Лікар ЗПСМ
Лікар терапевт
Лікар ЗПСМ
Лікар педіатр
Лікар педіатр
Лікар педіатр
Лікар ЗПСМ
© 2017 Бериславський районний центр первинної медико-санітарної допомоги

Please publish modules in offcanvas position.