Комунальне некомерційне підприємство «Бериславський центр первинної медико-санітарної допомоги» Бериславської міської ради

Новий штам коронавірусу “Омікрон”

 

Світові тенденції свідчать про стрімке поширення нового штаму COVID-19 “Омікрон”. Наразі щодо нього ще тривають дослідження, проте вже можна вказати на симптоми, які найчастіше зустрічаються у хворих.

Зокрема, у 73% випадків зустрічається нежить, у 67,5% - головний біль, у 63,5% - втома. Також у 60% випадків спостерігається чхання та біль у горлі. 

Водночас не виявлено суттєвої відмінності від симптомів штаму “Дельта”, який наразі домінує в Україні. У разі зараження на цей штам, разом із вказаними вище симптомами, також спостерігається кашель (43,5%),  хриплий голос (35,7%), озноб чи тремтіння (30%), лихоманка (29,4%), втрата/спотворення нюху та/або смаку (23,7%) тощо. 

Попри те що симптоми “Омікрону” здаються схожими на застуду, новий штам також може спричиняти тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки. Через стрімке поширення “Омікрону” у небезпеці перебувають ті, хто не пройшов принаймні базового курсу вакцинації проти COVID-19. 

При появі будь-яких симптомів ГРВІ у першу чергу варто звернутись до свого сімейного лікаря. Той, у свою чергу, має надати направлення на тестування на COVID-19. До результатів тестування та під час видимих симптомів варто не відвідувати місць загального скупчення людей та дотримуватись режиму самоізоляції. 

Нагадаємо, що новий штам має менший інкубаційний період, ніж штам “Дельта”. У середньому, за даними наукових досліджень, він становить 3 доби.

 

Що відомо про вірус «Омікрон»?

Що таке «Омікрон» та яких запобіжних заходів слід дотримуватися, щоб захистити себе та свою родину.

 

Що таке «Омікрон»? 

 Варіант вірусу COVID-19 «Омікрон» викликає занепокоєння ВООЗ, оскільки доведено, що він має кілька мутацій, які можуть вплинути на його поведінку. Наразі про «Омікрон» відомо небагато, тому тривають численні дослідження для оцінки його передачі, тяжкості перебігу хвороби та ризику повторного зараження. Стабільна доказова база вказує, що Омікрон поширюється значно швидше, ніж штам Delta, у тих країнах, де задокументовано зараження (передача вірусу) в межах однієї громади з часом подвоєння кількості випадків вірусу протягом 2-3 днів.  Загальний ризик, пов’язаний з цим новим штамом, залишається дуже високим.

 

Як виник варіант «Омікрон»?

 Коли вірус інтенсивно поширюється та викликає численні інфекції, ймовірність його мутації зростає. Що більше можливостей для поширення вірусу, то більше можливостей для його змін.

Поява таких нових варіантів, як «Омікрон», нагадує нам, що до кінця пандемії COVID-19 ще далеко. Саме тому дуже важливо, щоб люди отримували вакцину одразу, як вона стає доступною. Водночас потрібно продовжувати дотримуватися актуальних порад для запобігання поширенню вірусу, таких як соціальна дистанція, носіння масок, регулярне миття рук та інтенсивне провітрювання приміщень.

Також важливо, щоб вакцини та інші засоби охорони здоров’я були доступні повсюдно. Нерівність доступу до вакцин залишає країни з низьким рівнем доходів, як-от держави Африки, на милість COVID-19. Країни з достатньою кількістю вакцин мають невідкладно виконати свої обіцянки щодо допомоги з дозами. 

 

Де вже є варіант «Омікрон»?

 Вперше варіант “Омікрон був зафіксований у листопаді 2021 року і зараз виявлений у більшості країн світу.

 

Чи викликає варіант «Омікрон» більш важкий перебіг хвороби порівняно з іншими варіантами COVID-19?

Попередні спостереження вказують на те, що «Омікрон» на відміну від варіанту «Дельта» зумовлює менш важкий перебіг хвороби. Але для остаточних висновків потрібно більше даних. ВООЗ попереджає, що його не слід сприймати як «легкий». Очікується, що збільшення випадків зараження спричинить збільшення кількості госпіталізацій. Це посилить навантаження на лікарів на передовій та системи охорони здоров’я, що, у свою чергу, може призвести до збільшення кількості смертей.

 

Чи є варіант «Омікрон» більш заразним?

 «Омікрон» поширюється швидше, ніж інші варіантами. На основі наявних даних ВООЗ вважає, що «Омікрон», імовірно, випередить варіант «Дельта» там, де відбувається передача COVID-19 у межах спільноти.

Проте вакцинація та дотримання запобіжних заходів, таких як уникнення місць скупчення людей, дотримання дистанції та носіння масок, є вирішальними для запобігання поширенню COVID-19. Адже ми вже знаємо, що ці заходи були ефективними проти інших варіантів вірусу.

 

Чи має «Омікрон» інші симптоми?

Немає інформації щодо того, що «Омікрон» викликає інші симптоми COVID-19, відмінні від тих, що провокуються рештою варіантів. 

 

Чи ефективні вакцини від COVID-19 проти варіанту «Омікрон»?

Фахівці вивчають потенційний вплив, який варіант «Омікрон» може мати на ефективність вакцин проти COVID-19. Інформація все ще обмежена, але зараз відомо, що може бути незначне зниження ефективності вакцин проти важкого перебігу хвороби та смерті, а також зниження рівня запобігання легким симптомам та зараженню. Однак ВООЗ повідомляє, що наявні сьогодні вакцини забезпечують значний захист від ускладнень та смерті внаслідок хвороби. Вакцинація дозволяє захиститися від інших масово поширених варіантів, таких як «Дельта». Коли настане ваша черга, обов’язково зробіть щеплення. Якщо ваша вакцина передбачає введення двох доз, важливо отримати обидві, щоб досягти максимального рівня захисту.

 

Чи захищає попередня інфекція COVID-19 проти варіанту «Омікрон»?

ВООЗ повідомляє, що попередня інфекція забезпечує менший захист від «Омікрону» порівняно з іншими небезпечними варіантами, такими як «Дельта». 

Потрібно вакцинуватися, навіть якщо ви раніше вже перехворіли на COVID-19. Хоча у людей, які одужали після COVID-19, може розвинутися певний природний імунітет до вірусу. 

 

Чи можуть поточні тести на COVID-19 виявити варіант «Омікрон»?

ПЛР-тести та швидкі діагностичні антиген-тести, які широко застосовуються, дозволяють виявити COVID-19, включаючи варіант «Омікрон». 

 

Чи діти частіше хворіють на варіант «Омікрон»?

Дослідження передачі варіанту «Омікрон» все ще тривають. Однак відомо, що люди, які ведуть активне соціальне життя та ще не вакцинувалися, більш схильні заразитися COVID-19. 

 

Як я можу захистити себе та свою сім’ю від варіанту «Омікрон»?

Найперше, що ви можете зробити, — це зменшити ризик зараження вірусом. Щоб уберегти себе та своїх близьких, переконайтеся, що ви:

  • носіть маску (переконайтеся, що ваші руки чисті, коли ви надягаєте та знімаєте маску);
  • дотримуєтеся дистанції щонайменше 1 м від інших людей;
  • уникаєте погано провітрюваних приміщень та місць скупчення людей;
  • відкриваєте вікна, щоб покращити вентиляцію у приміщенні;
  • регулярно миєте руки.

Коли настане ваша черга, зробіть щеплення! Вакцини проти COVID-19, схвалені ВООЗ, є безпечними та ефективними.

 

Лікарі

Головний лікар
Заступник головного лікаря з мед.облуговування населення
Лікар ЗПСМ
Лікар ЗПСМ
Лікар терапевт
Лікар ЗПСМ
Лікар терапевт
Лікар ЗПСМ
Лікар педіатр
Лікар педіатр
Лікар педіатр
Лікар ЗПСМ
© 2017 Бериславський районний центр первинної медико-санітарної допомоги

Please publish modules in offcanvas position.